Here’s who brought home a statue

0

The Night of Australian Television Nights was held for another year and Gold and Silver Logie Awards were presented. It’s been three years since the last Logies took place and the 2022 awards ceremony definitely went off with a bang.

TV Week Logies use a mix of public votes for the most popular categories, as well as a panel of industry voters for the other “Outstanding” categories. Many fan favorites were on the list of nominees, including Stan’s series To bump and everyone’s imaginary boyfriend, Tony Armstrong.

Here are all the Logies 2022 winners.

List of Logies 2022

The Gold Logie of Australia’s Most Popular TV Personality

  • Julia Morris (I’m a celebrity… Get me out of here!)
  • Karl Stefanovic (Today, 60 minutes)
  • Melissa Leong (MasterChef Australia, Celebrity MasterChef Australia)
  • Ray Meagher (At home and away)
  • Sonia Kruger (Big Brother, Holey Moley, Dancing with the Stars: All Stars, The Voice, The Voice Generations)
  • Tom Glenson (difficult quiz)
  • WINNER: Hamish Blake (LEGO Masters Australia)

Most Popular Actor

  • Bernard Curry (Wentworth)
  • Hugo Weaving (Love me)
  • Ray Meagher (Home and Away)
  • Rodger Corser (Doctor Doctor)
  • Stephen Peacock (RFDS)
  • WINNER: Guy Pearce (Irish Jack)

Most Popular Actress

  • Ada Nicodemou (At home and away)
  • Anna Torv (The newsreader)
  • Bojana Novakovic (Love me)
  • Deborah Mailman (Total control)
  • Sophie Dilman (At home and away)
  • WINNER: Kitty Flanagan (Fisk)

Bert Newton Award for Most Popular Presenter

  • Leigh Sales (7:30 a.m.)
  • Tom Glenson (difficult quiz)
  • Carrie Bickmore (The project)
  • Melissa Leong (MasterChef Australia, Celebrity MasterChef Australia)
  • Sonia Kruger (Big Brother, Holey Moley, Dancing with the Stars: All Stars, The Voice, The Voice Generations)
  • WINNER: Hamish Blake (LEGO Masters Australia)

Graham Kennedy Award for Most Popular New Talent

  • Alessandra Rampolla (Married at First Sight)
  • Carlos Sanson Jr. (To bump)
  • Matt Evans (Home and Away)
  • Melanie Bracewell (cheap seats)
  • Will Lodder (Love me)
  • WINNER: Tony Armstrong (News Breakfast)

Most Popular Drama Program

  • The newsreader (ABC)
  • Total control (ABC)
  • doctor doctor (9Network)
  • Love me (BINGE and FOXTEL)
  • RFDS (Network Seven)
  • WINNER: At home and away (Network Seven)

Most popular entertainment program

  • Anh’s brush with fame (ABC)
  • difficult quiz (ABC)
  • Lego Masters Australia (9Network)
  • The Masked Singer Australia (Network 10)
  • The Voice Australia (Network Seven)
  • WINNER: Gogglebox Australia (FOXTEL)

Most Popular Panel or Current Affairs Program

  • 7:30 a.m. (ABC)
  • australian history (ABC)
  • A topical matter (9Network)
  • Four corners (ABC)
  • The front bar (Network Seven)
  • WINNER: The project (Network 10)

Most Popular Comedy Program

  • Aftertaste (ABC)
  • Fisk (ABC)
  • Crazy as hell by Shaun Micallef (ABC)
  • The Hundred with Andy Lee (9Network)
  • cheap seats (Network 10)
  • WINNER: Did you pay attention? (Network 10)

Most Popular Reality Program

  • The Block: Fans vs. Favorites (9Network)
  • Celebrity Apprentice Australia (9Network)
  • I’m a celebrity… Get me out of here! (Network 10)
  • Married at first sight (9Network)
  • SAS Australia (Network Seven)
  • WINNER: MasterChef Australia (Network 10)

Most Popular Lifestyle Program

  • Gardening Australia (ABC)
  • Better homes and gardens (Network Seven)
  • Bondi Rescue (Network 10)
  • Like it or List it Australia (FOXTEL)
  • The living room (Network 10)
  • WINNER: travel guides (9Network)

Silver Logie: Most Popular Australian Actor or Actress on an International Program

  • Angourie rice (Easttown mare)
  • Murray Bartlett (The White Lotus)
  • Sarah Snook (Succession)
  • Troye Sivan (Three months)
  • Yvonne Strahovski (The Handmaid’s Tale)
  • WINNER: Jackie Weaver (yellow stone)

Most Outstanding Drama Series

  • To bump (stan)
  • Love me (BINGE and FOXTEL)
  • RFDS (Network Seven)
  • Wentworth – The Last Sentence (FOXTEL)
  • WINNER: The newsreader (ABC)

Most Outstanding Miniseries or TV Movie

  • New Golden Mountain (SBS)
  • The end (FOXTEL)
  • The tourist (stan)
  • The unusual suspects (SBS)
  • WINNER: Fires (ABC)

Most Outstanding Actor

  • Hugo Weaving, Love me (BINGE and FOXTEL)
  • Jamie Dornan, The tourist (stan)
  • Sam Reid, The newsreader (ABC)
  • Scott Ryan, Mr. In-Between (FOXTEL)
  • WINNER: Richard Roxburgh, Fires (ABC)

Most Outstanding Actress

  • Claudia Karvan, To bump (stan)
  • Deborah Mailman, Total control (ABC)
  • Island Fisher, wolf like me (stan)
  • Miranda Otto, Fires (ABC)
  • WINNER: Anna Torv, The newsreader (ABC)

Most Outstanding Supporting Actor

  • Damon Herriman, The tourist (stan)
  • Hugues Sheridan, Back to the rafters (Amazon Prime Video)
  • Mat Nable, Mr. In-Between (FOXTEL)
  • William McInnes, The newsreader (ABC)
  • WINNER: Colin Friels, Wakefield (ABC)

Best Supporting Actress

  • Katrina Milosevic, Wentworth – The Last Sentence (FOXTEL)
  • Mabel Li, New Golden Mountain (SBS)
  • Noni Hazlehurst, The end (FOXTEL)
  • Rachel Griffiths, Total control (ABC)
  • WINNER: Heather Mitchell, Love me (BINGE and FOXTEL)

Most Outstanding Entertainment or Comedy Program

  • difficult quiz (ABC)
  • Crazy as hell by Shaun Micallef (ABC)
  • The Masked Singer Australia Australia (Network 10)
  • The Voice Australia (Network Seven)
  • WINNER: Lego Masters Australia (9Network)

Most Outstanding Reality Program

  • beauty and the geek (9Network)
  • Celebrity Apprentice Australia (9Network)
  • MasterChef Australia (Network 10)
  • SAS Australia (Network Seven)
  • WINNER: I’m a celebrity… Get me out of here! (Network 10)

Most Outstanding News Coverage or Public Affairs Report

  • Four Corners – Burst the Canberra Bubble (ABC)
  • 60 Minutes – ‘Nazi’s Next Door’ (9Network)
  • 7News – War in Ukraine (Network Seven)
  • Insight – Intimate Terrorism (SBS)
  • WINNER: The Project – Interview with Brittany Higgins (Network 10)

Most Outstanding Sports Coverage

  • AFL Grand Final 2021 (Seven Network)
  • Fox Cricket 2021/2022 Ashes Cover (FOXTEL)
  • Australian Open 2022 Women’s Final (9Network)
  • State of Origin – Game One (9Network)
  • WINNER: Tokyo 2020 Olympic and Paralympic Games (Seven Network)

Most Outstanding Children’s Program

  • Diving club (Network 10 and Netflix Australia)
  • Hardball (ABC)
  • Little J and Big Cuz (NITV and ABC)
  • Mikki against the world (ABC)
  • WINNER: Bluey (ABC)

Most Outstanding Factual or Documentary Program

  • Burning (Amazon Prime Video)
  • Firestarter – The Bangarra Story (ABC)
  • Look what you made me do (SBS)
  • The school that tried to end racism (ABC)
  • WINNER: Nation of incarceration (NITV)

Since the Logies are the Australian TV awards, the good news is that you can find all of these 2022 winners on Australian networks and streaming services, so go ahead and check them out.

Share.

About Author

Comments are closed.